Česi sú národom naozajstných knihomoľov – za knihy minú aj cez päť tisíc korún ročne, priemerne nakúpia 11 titulov za rok, vlani vyšlo 17 815 kníh, navyše má Česko najhustejšiu sieť knižníc na svete. Väčšina Čechov nevynechá čítanie ani na dovolenke, čoraz častejšie však nechávajú tlačené tituly doma. Tie totiž vystriedali e-knihy.
Bez mobilného telefónu sa na dovolenke nezaobíde 94 percent Čechov, 36 percent dovolenkárov si do kufra pribalí notebook a stále väčšie množstvo ľudí mení na dovolenke papierovej knihy za elektronické čítačky. E-knihy je možné čítať na rôznych zariadeniach – na čítačke, notebooku, tablete aj na mobile. Čítačky ako jediné nie sú podsvietené a ich displej je odlišný od displejov ostatných vymenovaných zariadení. Displej čítačky sa neleskne a nebliká. Preto sú na čítanie e-kníh najvhodnejšie a najmenej namáhajú a unavujú oči. Zároveň je ich rozlíšenie prispôsobené práve na čítanie, nízke rozlíšenie tabletov alebo počítačov spôsobuje kostrbatosť písma, čo škodí zraku.
Viac ako tretina čitateľov sa hlási k čítaniu elektronických kníh. Česi ich čítajú najčastejšie na osobnom počítači alebo notebooku. Čítačku vlastní v Česku okolo pol milióna čitateľov. Dospelým čitateľom najlepšie vyhovuje veľkosť 9 až 10 bodového písma. Menšie písmo zrak čoskoro unaví. Výhodou e-kníh u ľudí s dioptrickou chybou je, že si môžu písmo prispôsobiť svojim potrebám. Ak ľudia čítajú knihy na čítačkách, znamená to pre zrak zhruba rovnakú záťaž ako pri čítaní klasických kníh. Vďaka špeciálnemu displeju na báze elektronického atramentu, text vyzerá ako tlačený na papieri.
Pri čítaní elektronických kníh na podsvietenom displeji sa oko unaví rýchlejšie. Štúdie uvádzajú, že na únavu očí sa sťažuje až 90 percent ľudí pracujúcich s počítačom, rovnaké je to aj pri čítaní e-kníh. Pri sledovaní monitora je prirodzené, že človek pri sústredení na danú činnosť žmurká asi päťkrát menej než normálne. Tým ale povrch oka veľmi trpí, pretože nedochádza k potrebnému zvlhčenie slzami. Syndróm suchých očí spôsobuje osychanie rohovky. Je preto nutné oči každých dvadsať minút premrkať. Zároveň je dobré dodržiavať pravidlo 10-10-10. Po každých 10 minútach by sa človek mal asi na 10 sekúnd pozerať na predmet vzdialený najmenej 10 metrov, najlepšie z okna.
Slnečné okuliare sú základ! Oči treba pred škodlivým UV žiarením neustále chrániť, a to aj pri čítaní. Podstatné je zvoliť kvalitné slnečné okuliare. Do mora sú najvhodnejšie slnečné okuliare kategórie 3, tá je označená na sklách každých okuliarov. Navyše pri čítaní kníh pri ostrom slnečnom svite môžu oči začať skôr bolieť – to je spôsobené tým, ako sa lúče odrážajú od bieleho papiera.
Vedeli ste, že na zlínskej očnej klinike Gemini je verejná knižnica? Bola otvorená presne pred dvoma rokmi. Slávnostného otvorenia sa ujal cestovateľ Miroslav Zikmund. Knižnica funguje na princípe výmeny kníh – za knižky sa neplatí, každý si môže vziať tú, ktorá sa mu páči a na oplátku nechať inú.