Kvôli oslabeniu ozónovej vrstvy je slnečné žiarenie stále intenzívnejšie. Okrem pokožky je nutné starostlivo chrániť aj zrak.
„Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť šedý zákal a v extrémnom prípade aj poškodenie sietnice. Slnečné lúče môžu tiež zapríčiniť rakovinu kože očných viečok a spojivky. Vo vyššom veku potom vzniká makulárna degenerácia, čo je poškodenie sietnice, ktoré môže viesť až k slepote. Nezvratné poškodenie zraku môže nastať pri upretom pohľade priamo do slnka. Môže sa stať, že sa pokazí oblasť najostrejšieho videnia a na sietnici vznikne jazva, “varoval Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.
Až 97 percent Čechov si počas slnečných dní nasadzuje slnečné okuliare. Na ochranu zraku u detí sa ale často zabúda. “Už aj malé deti, ktorým sa oči ešte vyvíjajú, by si mali zrak proti UV žiareniu chrániť. Kúpiť sa dajú detské okuliarové rámy aj v najmenších veľkostiach. Poznať správnu veľkosť detských slnečných okuliarov je bez ich vyskúšania takmer nemožné. Rodičom určite neodporúčam kupovať okuliare na internete. Dôležité je, aby okuliare netlačili po stranách ani za uchom a pekne sedeli na nose. Okuliare by mali dostatočne kryť oči zo všetkých strán, mali by byť ľahké a riasy by sa nemali dotýkať skiel. Väčšinu typov slnečných okuliarov možno ešte upraviť tak, aby dokonale sedeli, “povedal Pavel Stodůlka.
Skôr než na cenu a dizajn je pri nákupe slnečných okuliarov dôležité zamerať sa na UV filter. Rozhodujúca nie je ani farba skiel. “Aj číre slnečné okuliare môžu zrak pred škodlivým slnečným žiarením dostatočne chrániť. Naopak tmavé sklá bez dostatočného filtra môžu viac ublížiť ako pomôcť. Pod tmavými sklami totiž dochádza k rozšíreniu zreníc a do očí tak, ak nie sú chránené UV filtrom, preniká viac škodlivých lúčov, ktoré môžu viesť k trvalému poškodeniu zraku. Kategória slnečného filtra je u detských aj dospelých slnečných okuliarov označená číslami od nuly do štyroch. Všeobecne platí, že čím vyššia je kategória filtra, tým je šošovka tmavšia a menej svetla prepúšťa. V letnom období býva najčastejšie používaná kategórie číslo tri – či už pre dospelých či detské slnečné okuliare, “vysvetlil primár zlínskej očnej kliniky.
Jedny slnečné okuliare ale nestačia. Napríklad do mesta, na šport alebo k moru sa hodí vždy iné. Pred nákupom slnečných okuliarov je preto dôležité najprv si uvedomiť, pri akej príležitosti ich človek bude nosiť. “Na bežné denné nosenie postačia sklá zafarbené do hneda, prípadne do siva či zelena. Pri ostrejšom svetle sú vhodné skla tmavá. Rozjasňujúce žlté či oranžové odtiene sú ideálne na beh, cyklistiku či lyžovanie. Pre vodičov sú optimálne polarizačné sklá, ktoré tlmia oslnivé odlesky od mokrej vozovky či protiidúcich vozidiel, “opísal Pavel Stodůlka.
Problém vybrať slnečné okuliare majú predovšetkým tí, ktorí nosia okuliare dioptrické. Dočasne možno tento problém vyriešiť nosením kontaktných šošoviek, tie ale bohužiaľ neznesú všetci, nehovoriac o tom, že ich dlhodobé nosenie očiam neprospieva. Ideálnym riešením je laserová operácia, pri ktorej sa pacient zbaví všetkých dioptrií a nutnosti nosiť iné ako slnečné okuliare.